Přehled příznaků zvýšené hladiny cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu představuje závažný problém. Pokud konzumujete velké množství uzenin a dalších nepříliš zdravých potravin, přesvědčte se, zda nejste ohroženi i vy.

Cholesterol není náš nepřítel

Ačkoli je pro mnohé z nás cholesterol strašákem, ve skutečnosti se jedná o steroidní látku, která je přítomna nejen v těle člověka, ale také mnoha dalších živočichů. Pro organismus je přitom naprosto nezbytná! Tělu např. pomáhá zpracovávat tuky či při tvorbě buněčných membrán a hormonů. Problematický tedy není ani tak cholesterol, ale jeho příliš vysoká koncentrace v krvi.

Důsledkem mohou být různé zdravotní komplikace. Špatný „LDL“ cholesterol se totiž usazuje např. na stěnách cév a vede k ateroskleróze a dalším kardiovaskulárním potížím. Ačkoli za zvýšenou hladinou cholesterolu mohou být různí činitelé (např. dědičné faktory), na vině je ve většině případů nezdravá strava, která je bohatá na živočišné tuky. Měli byste ji tedy omezit.

Jak poznat vysokou hladinu cholesterolu?

Vysoká hladina cholesterolu je problematická i proto, že se v podstatě nijak neprojevuje, a to ani bolestí, což ještě zvyšuje rizika. Obvykle ji zjistí až lékař z krve. Člověk si jinak sám uvědomí, že má problém, až když už je pozdě, např. díky infarktu myokardu. Přesto existuje několik varovných signálů, jako jsou bolesti nohou či na hrudi. Některé příznaky mohou být dokonce viditelné, takže vás při pohledu do zrcadla dokážou varovat, že vše není v úplném pořádku.

Zaměřte se na své oči

Arcus corneae senilis je šedobílý prstenec na rohovce, který obkružuje duhovku. Obvykle vzniká ve věku 60 let. Pokud se však objeví před „padesátkou“, může to poukazovat právě ke zvýšené hladině cholesterolu. Na tento problém navíc často poukazují jisté změny na sítnici, a to nažloutlé tukové bulky a mléčně bíle zabarvené cévy sítnice. Posledním příznakem může být zakalení a snížená průhlednost rohovky, takže oči někdy bývají zabarvené i zcela do bíla.

Věnujte pozornost kožním hrbolkům

Pokud vás sužuje vysoká hladina cholesterolu, může se to projevit rovněž na pokožce, a to díky zvýšenému ukládání tukových látek (depozit cholesterolu). V důsledku toho se objevují nažloutlé ohraničené útvary, které se nazývají xantomy. Často se vyskytují v okolí kloubů a šlach, na dlaních a nohách, ale také na hýždích. Ačkoli jsou tyto kožní hrbolky naprosto neškodné, mohou vám velmi dobře signalizovat, že máte problém s vysokou hladinou tuků a cholesterolu.

Přidat na Seznam.cz