Připravte si ten nejlepší smažený sýr, který při smažení nevyteče a nebude gumový

smazeny_syr
Zdroj: Shutterstock

Přestože jeden z našich nejslavnějších a mediálně propagovaných kuchařů dostává záchvat, když v jídelním lístku navštívené restaurace najde smažený sýr, toto jednoduché a chutné jídlo zůstává v české gastronomii pevně zakořeněné a lidem se nikdy nepřejí.

Smažený sýr v restauraci sice nevyteče, ale nemusí to být ta nejchutnější varianta

Dát si smažený sýr v restauraci má své výhody. Je to rychlé jídlo, které zákazník dostane na stůl za pár minut, je to také většinou jedno z nejlevnějších jídel v nabídce.

Jako největší výhodu lze považovat to, že ho milují všechny děti, a zatímco se budou nad plátkem masa tvářit, že nic horšího nejedly, smažák v nich zmizí během několika minut. Často je to také jedno z mála jídel v nabídce pro lidi, kteří se vyhýbají masu.

Jenže smažený sýr v restauraci má jednu nevýhodu. Většinou je dělaný ze zamrazeného polotovaru z toho nejlevnějšího sýra, který výrobce sežene. Často je brzy na talíři gumový, někdy nemusí být úplně nejlépe skladovaný, a proto si mnohem více pochutnáte na sýru usmaženém doma.

Několik možností pro výběr sýra

U smaženého sýra platí, že čím je tučnější, tím bude na talíři lahodnější, smetanovější a krémovější. I v případě, že jde o jeden z nejlevnějších druhů sýra, kterým je eidam, měl by mít alespoň obsah tuku 30 %. Ideální jsou plátky tlusté 1 cm, kdy se porce udělá dostatečně rychle a sýr je celý krásně krémový.

Výborný je také smažený hermelín, který se díky ucelenému plísňovému povrchu smaží velmi dobře. Určitě můžete zkusit i mozzarellu, ale lepší je ta, která je určená přímo na pizzu a tepelnou úpravu snáší lépe.

Osvědčené způsoby obalování

Na obalení sýra existuje několik zaručených fíglů, aby sýr nevytekl. Někdo doporučuje polohrubou mouku místo hladké, jiný zase radí obalit dvakrát v mouce nebo dvakrát ve vejci a strouhance (obal je potom zbytečně silný). Velice dobře funguje hodně jemná strouhanka, a pokud si ji děláte doma ze starého pečiva, po nastrouhání ji stačí dát na půl minuty do kuchyňského robota s nožem a vznikne nádherně jemná a na pohled krásná strouhanka.

Pokud nechcete mít na sýru silný trojobal, stačí obalený sýr dát na čtvrt hodiny před smažením do mrazáku. Sýr i trojobal jsou potom tvrdší a pevnější.

I smažením se ovlivní úspěšnost hotového sýra

Sýr je tučný, takže nemá smysl ho smažit na tenké vrstvě oleje. Raději si zvolte menší nádobu a dejte více oleje, aby sýr pěkně plaval.

Sýr by se měl vkládat do hodně rozpáleného oleje, aby trojobal nebyl nepříjemně měkký a byl spíše křupavý. Sýr je usmažený rychle a měl by se hned zkonzumovat. Jak chladne, ztrácí svou typickou konzistenci, kvůli které je oblíbený. Na otáčení sýra během smažení je dobré vzít dvě obracečky a šetrně porce otočit, aby se obal nepoškodil. Jde to i vařečkami. Vidlička vhodná není, a pokud se smaží na pánvi s nepřilnavým povrchem, není vhodné kovové náčiní.

Jestliže se sýr dělá pro více lidí a nevejde se najednou do pánve, může se uchovat v troubě. Většina moderních spotřebičů má program na 40 °C, který je ideální pro odložení na pár minut, jinak se doporučuje udržovat asi na 120 °C.

Přílohy k sýru

Samozřejmě že jako příloha jsou velmi oblíbené hranolky a tatarka, ale pokud přece jen berete ohled na kalorie, stejně dobře poslouží vařené nebo pečené brambory s kouskem másla. K hermelínu se podává lžička brusinek nebo brusinkové omáčky.

Zdroj: autorský článek

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz