Pokud vás trápí nadýmání, sáhněte po bylinkách. Tyto čaje a byliny vám mohou značně ulevit

Zdroj: Shutterstock

Moc se o tom nemluví, ale děje se to denně. A tu a tam tento nepříjemný stav potrápí asi každého z nás. Nadýmání neboli plynatost je poměrně častý jev způsobený nadměrným množstvím plynu ve střevech.

Někoho plynatost trápí více, jiného méně. Plynatost je doprovázena pocity plnosti, člověk si připadá nafouknutý. Dostavují se silné bolesti břicha, nepříjemný tlak a výjimkou není ani kručení ve střevech.

Proč k nadýmání dochází?

Nadýmání je způsobené zvýšeným množstvím plynu ve střevech. K tomuto stavu může dojít nejen v rámci reakce na nějakou dietní chybu, ale také konzumací některé skupiny potravin.

Například zelí, kapusta, brokolice, cibule, mléko nebo nechvalně známé luštěniny – to všechno jsou suroviny, které patří mezi nadýmavé.

Jak se proti němu bránit?

V první řadě je dobré zamyslet se nad jídelníčkem a vyřadit z něho potencionálně rizikové potraviny. Pomoci také může dostatek pohybu.

Další pomoc slibují některé bylinky a čaje. Jde o přírodní způsob, jak se bránit proti nadýmání, které je nejen nepříjemné, ale také nám způsobuje pocity studu, když se stane nějaká ta „nehoda“.

Máta

V tradiční medicíně je máta peprná široce uznávána pro zklidnění zažívacích problémů. Má chladnou, osvěžující chuť – typicky mentolovou.

Máta může pomoci ulevit od pocitů nadýmání. Ať už v podobě čerstvé bylinky, nebo v podobě sušené či jako čaj.

Meduňka

Čaj z meduňky lékařské má citrónovou vůni a chuť — spolu s náznaky máty, protože rostlina patří do čeledi mátových.

O meduňce, o které se často mluví ve spojitosti s účinky na uklidnění, se mimo jiné ví i to, že může snížit bolest břicha, zácpu a další zažívací příznaky.

Pelyněk

Pelyněk pravý je listová, zelená bylina, ze které se připravuje hořký čaj. „Pro svou hořkost se pelyněk někdy používá při zažívacích potížích,“ zmiňuje healthline.com.

Zázvor

Zázvorový čaj se od starověku používá při žaludečních onemocněních. Zázvor samotný nebo doplňky z něho navíc mohou urychlit vyprazdňování žaludku, zmírnit zažívací potíže a snížit střevní křeče, nadýmání a plynatost.

Kurkuma

Kurkuma může pomoci snížit příznaky plynatosti a nadýmání u lidí, kteří trpí zažívacími potížemi. Můžete ji přidávat do různých pokrmů.

Badyán

„Badyán je koření, které pomáhá zklidňovat křeče v žaludku,“ píše doctor.ndtv.com. Relaxační vlastnosti badyánu také pomáhají předcházet nadýmání.

Zabraňuje stahování a křečím žaludku. Badyán si můžete přidat do čaje, nebo ho dokonce žvýkat po jídle. K léčbě plynatosti můžete také vyzkoušet vodu ze semen badyánu.

Zdroj: doctor.ndtv.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz