Ovoce s nízkým obsahem cukru, které vás osvěží v letních parnech

Avokádo je zdravé ovoce
Avokádo

Čerstvé ovoce patří mezi potraviny, které by měly být pevnou součástí zdravého jídelníčku. Některé druhy sice obsahují vysoké množství cukrů, u dalších je tomu ale naopak.

Proč ovoce s nízkým obsahem cukru?

Ovoce je nejlepším zdrojem rychlé energie, resp. jednoduchých sacharidů (především glukózy a fruktózy), které jsou v nich obsaženy. Pokud tedy potřebujete „nakopnout“, jde o lepší alternativu kávy či potravin s vysokým obsahem rafinovaných cukrů. Na druhou stranu byste to ani s přirozenými cukry neměli přehánět, protože ve větším množství nemusí našemu zdraví tak úplně svědčit. Ovoce však v létě představuje výtečné osvěžení. Jaké druhy tedy obsahují málo cukru?

Avokádo

Avokádo je specifickým druhem ovoce. Neobsahuje totiž téměř žádné cukry, za to je výtečným zdrojem zdravých tuků. K nim tělo sahá jako ke zdroji energie, když se tenčí jeho zásoby sacharidů. Avokádo však není ovocem, které by bylo nějak zvlášť chutné. Jako součást zdravého a osvěžujícího smoothie je ovšem perfektní.

Citróny a limetky

Tyto dva citrusové plody jsou z hlediska obsahu cukru rovněž výtečné. Navíc obsahují vitamín C, který podporuje správnou funkci imunity. Citróny ani limetky si asi samotné nedáte, jsou ale skvělé k ochucení ledové vody. Ta je přitom v letních měsících nezbytná, protože byste měli dodržovat pravidelný pitný režim.

Pomeranče a grapefruity

Další citrusové plody, jež se „nehlásí“ k vysokému obsahu jednoduchých sacharidů. Na rozdíl od citronů a limetek je navíc lze konzumovat přímo, což platí především pro pomeranče. Grapefruity sice disponují trochu trpčí chutí, přesto se jedná o příjemné letní osvěžení.

Maliny a jahody

Maliny a jahody jsou plody rostlin z čeledi růžovitých. Ačkoli jsou oba tyto druhy ovoce sladké, ve skutečnosti opět neobsahují větší množství cukrů. Za to se v nich vyskytují vitamíny (především C) a další zdraví prospěšné látky. Navíc se jedná o ovoce, které je opravdu chutné a osvěžující.

Borůvky a ostružiny

Borůvky a ostružiny jsou dalšími ovocnými plody léta, které nás mohou osvěžit v horkých měsících a neobsahují vysoké množství cukrů. Takové tvrzení naopak neplatí pro zdravé antioxidanty. Pokud navíc chcete shodit nějaké to kilo, můžete na borůvky a ostružiny vyrazit přímo do lesa.

Tip na závěr: pokud vám vysoký obsah cukrů v ovoci nevadí a chcete jej konzumovat především jako zdroj energie, pak byste se měli zaměřit na banány, mango, datle, fíky anebo papáju.

Přidat na Seznam.cz