Opravdu pití slané vody prospívá organismu, nebo je to jen nebezpečný módní trend? Platí spíše to druhé

Zdroj: Shutterstock

Možná vás překvapí, že pití slané vody se v poslední době stalo módou. Předpokládá se, že slaná voda přináší různé zdravotní benefity, které nezískáte pouhým pitím obyčejné vody. Co je na tom pravdy?

Pitím slané vody nahradíte ztracený sodík

Sodík je považován za jeden ze základních elektrolytů, důležitý je zejména pro svalové a nervové funkce. Hraje nedílnou roli při zajišťování stahování a uvolňování svalů, při aktivizaci neuronů, a dokonce pomáhá regulovat rovnováhu tělesných tekutin.

Slaná voda obsahuje poměrně vysoké procento sodíku. Mnoho lidí začne s pitím slané vody právě pro doplnění sodíku, který se vyčerpá, zejména pokud se při cvičení hodně potíte.

Slaná voda podporuje trávení

Konzumace slané vody a trávení spolu mohou úzce souviset. Trávení začíná tím, že sliny rozkládají potravu, a tím usnadňují práci zbytku trávicího systému. Při konzumaci slané vody může dojít k aktivaci slinných žláz, takže produkují více slin. To ve výsledku pomáhá celému procesu trávení.

Kromě toho je prokázáno, že přírodní soli, jako je chlorid sodný, pomáhají produkci a funkci žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové). Pití slané vody může pomoci stimulovat tvorbu kyseliny v žaludku a umožnit jí rozložit snědenou potravu.

Studie z roku 2012 naznačila, že nedostatek žaludeční kyseliny vede spíše k zažívacím potížím a nadýmání. V důsledku toho může dojít také k refluxu kyseliny: nestrávená potrava začne produkovat nadbytečné plyny, které vytvářejí další kyselinu v žaludku, jež probublává do jícnu a vede k pocitu pálení žáhy.

Pití slané vody může způsobit průjem

Pití slané vody s sebou přináší také spoustu negativ. Jak již bylo zmíněno, pití slané vody může způsobit časté vyprazdňování střev. Nevýhodou je, že při častém pití slané vody si můžete snadno přivodit průjem a ten zase často způsobuje dehydrataci v důsledku náhlé a značné ztráty tekutin.

Tím se dostáváme k hlavnímu problému módy slané vody: je opravdu obtížné si sám diagnostikovat a přesně určit, kolik soli vaše tělo v daný den skutečně potřebuje.

Nadměrné množství soli škodí organismu

Většina potravin již obsahuje dostatečné množství soli, což znamená, že svou denní potřebu sodíku pravděpodobně uspokojujete pouze stravou. Pokud k tomu přidáte slanou vodu, pak se vám ho do těla dostane příliš mnoho.

V důsledku toho mohou být vaše ledviny zahlceny snahou zpracovat všechnu přidanou sůl, což může způsobit poškození ledvin. Negativní vliv nadměrného množství soli na zdraví ledvin potvrdila např. studie Francesca Quarella.

Nechutná chuť slané vody

Asi nejzjevnější nevýhodou pití slané vody je, že chutná příšerně. Není to typ nápoje, který byste chtěli konzumovat několikrát denně.

Pokud se pokoušíte o trend slané vody, s jednou malou skleničkou denně se nedočkáte žádných očekávaných výsledků. A protrpět několik sklenic denně kvůli několika teoretickým přínosům se nevyplatí.

Zdroj: Hydrant, Refinery, Tooru Shimosegawa, Gastric hypochlorhydria is associated with an exacerbation of dyspeptic symptoms in female patiens, 2012, Francesco Quarello, Salt intake and kidney dinase, 2002

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz