Neskladujte olivový olej v blízkosti sporáku. Zkracujete jeho životnost

Zdroj: Shutterstock

V kuchyni chceme mít vše po ruce. Když vaříme, pečeme nebo smažíme, chceme si tyto úkoly co nejvíce usnadnit. Proto je pro nás pohodlné mít často používané suroviny doslova na dosah ruky. Proto je poměrně častým zvykem, že některé ingredience skladujeme třeba na kuchyňské lince.

Třeba takový olivový olej. Ten se začíná zabydlovat ve stále větším počtu domácností. Olivový olej je známý pro své zdraví prospěšné účinky. Pokud víte, jak olivový olej správně skladovat, můžete zachovat jeho výživovou hodnotu a zabránit jeho zkažení.

Olivový olej se dostává do popředí

V současné době vaří na olivovém oleji stále více lidí. Olivový olej patří mezi zdravější oleje. Ve srovnání s jinými běžnými oleji, jako je kukuřičný, řepkový nebo slunečnicový, má nejvyšší obsah mononenasycených tuků.

Neupravené panenské a extra panenské olivové oleje mají poměrně vysoký obsah fenolů. Fenoly jsou silné antioxidanty, které odstraňují volné radikály poškozující organismus. Olivový olej vyrobený procesem lisování za studena si zachovává nejvyšší obsah těchto fenolů.

Víte, jak správně skladovat olivový olej?

Je důležité vědět, jak skladovat olivový olej, aby byl co nejkvalitnější. Pokud je olivový olej vystaven působení kyslíku, světla a tepla, může žluknout. Správné skladování tomu může zabránit.

Pokud patříte k lidem, kteří s oblibou nechávají olivový olej stát nedaleko sporáku, kde je vystaven dennímu světlu a navíc ještě teplu, které sporák vydává, zbytečně zkracujete jeho životnost a riskujete, že ztratí svoji chuť.

Tipy, jak správně uchovávat „oliváč“

Olivový olej, často přezdívaný „oliváč“, byste měli v ideálním případě skladovat na tmavém místě, mimo dosah sporáku a jiných zdrojů tepla.

Pokud ho při vaření používáte často, zvažte možnost uchovávat malé množství olivového oleje v uzavřené nádobě při pokojové teplotě v kuchyni. Olivový olej tak bude okamžitě připraven k použití.

Zbylý olej uložte do chladničky, ale nezapomeňte, že chlazený olivový olej při nízkých teplotách tuhne a zakalí se. To však nemění jeho zdravotní účinky ani výživovou hodnotu. Krátké vrácení olivového oleje do pokojové teploty obnoví jeho tekutou strukturu a barvu.

Zdroj: tastingtable.com, canr.msu.edu, news.com.au

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz