Našli jste na zahradě ježka? Poradíme, jak se o něj správně postarat

Zdroj: Shutterstock

Zima už je tady. I když se na ni zvířata připravují, mnohdy je chladné a nehostinné počasí nepříjemně zaskočí. Může se stát, že na zahradě narazíte na ježka. Ti tráví zimu zahrabaní v hromadách listí.

Co když najdete ježka, který se nestihl schovat? Pobyt v chladném prostředí by pro něj mohl být nebezpečný. Víte, jak se o tohle zvířátko postarat? A čím ho krmit?

Když se ježek na zimu neschová, je to problém

Ježci si pro překlenutí studeného ročního období vybírají hromádky listí. Do toho se vždycky zahrabou a nevylezou, dokud se zase neoteplí.

Ne vždycky to ale stihnou, například tehdy, když zima udeří nečekaně brzy. „Pokud se ježek nestihne schovat, dochází k tomu, že zmateně pobíhá a mráz mu způsobuje poměrně těžké poškození plic,“ vysvětluje pro Žďárský deník Milan Daďourek ze Sdružení Krajina.

Kde ježka ubytovat?

Našli jste na zahradě ježka, který se nestihl schovat před zimou, nebo je například ve špatné fyzické i zdravotní kondici? Pak mu můžete život zachránit tím, že ho přes zimu ubytujete a zajistíte mu zázemí i potravu.

Web Zahrada ježek radí poskytnout ježkovi výběh o velikosti alespoň 1 až 2 m2. Stěny by měly být vysoké alespoň 50 cm, aby ježek z výběhu nevylezl. Nezapomeňte na boudičku na spaní.

Ubytování pro ježka by mělo být suché, mělo by být ve světlé místnosti, kde je možné větrat a kde se teplota pohybuje okolo 19 °C.

Čím ježka krmit?

Web Zelená domácnost doporučuje, co se stravy týče, vycházet z toho, co ježci v přírodě běžně vyhledávají a konzumují. Především jde o hmyz, živočišné tuky a živočišné bílkoviny.

Ježky můžete během zimy přikrmovat masovými konzervami, vhodné jsou i kapsičky pro kočky či psy. Ideální volbou je krmivo určené přímo pro ježky, které se dá sehnat ve specializovaných obchodech.

Ježek a ovoce? Vžitá představa, která není tak pravdivá

Většina z nás má v sobě zakořeněný obrázek ježka s jablíčky na bodlinách. Představa o tom, že ježci ze všeho nejraději jí právě ovoce, ale není tak úplně pravdivá.

Ve skutečnosti ježci jedí ovoce jen tehdy, když jsou opravdu extrémně vyhladovělí. Web Living iPrima ještě varuje před podáváním mléka. Nikdy ježkovi mléko nenabízejte, protože obsahuje laktózu a tu ježek nedokáže strávit.

Zdroj: zahradajezek.cz, zdarsky.denik.cz, zelenadomacnost.cz, living.iprima.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz