Na první pohled obyčejné koření a bylinky, které prospívají zdraví

Zdroj: Shutterstock

Na bylinky a koření se spoléháme již po staletí. V celé historii bylo používání nejrůznějších bylinek klíčové. Zatímco některé bylinky se proslavily pro svoji nezaměnitelnou chuť, jiné zase pro své léčivé vlastnosti.

Bylinky i koření používáme i dnes. Při vaření se spoléháme častěji na ty sušené, ale jsou mezi námi tací, kteří si pěstují čerstvé bylinky a nemohou si je vynachválit. Pojďme se společně podívat na bylinky a koření, které mají našemu zdraví co nabídnout.

Skořice

Nádherně voňavé koření, bez kterého si neumíme představit třeba štrůdl. Je oblíbenou součástí celé řady sladkých i slaných jídel – jen si vzpomeňte třeba na rajskou, mňam!

Skořice obsahuje sloučeninu známou jako cinnamaldehyd, která je zodpovědná za její léčivé schopnosti. Skořice pomáhá v boji proti zánětu v těle, snižuje hladinu cholesterolu a má vliv i na snižování hladiny cukru v krvi.

Máta

Svěží máta nám připomíná zubní pastu, je neodmyslitelnou součástí i tolik populárního koktejlu, který všichni jistě dobře známe – mojita. Máta má v lidovém léčitelství opravdu dlouhou historii.

Používá se i při aromaterapii. Právě olejová složka, která obsahuje účinné látky, je v případě máty důvodem, proč prospívá zdraví. Máta pomáhá ulevit od bolesti, je nápomocná při syndromu dráždivého tračníku, ulevit může i při nevolnostech.

Kurkuma

Kurkuma je koření, které je známé pro svoji sytě žlutou barvu a také kurkumin, kterému vděčíme za všechny ty zdravotní benefity, jimiž se tohle koření může pyšnit.

Kurkumin je silný antioxidant, který bojuje proti oxidačnímu poškození a posiluje v těle jeho vlastní antioxidační enzymy.

Bazalka

Bazalka je jednou z nejčastěji pěstovaných bylinek. Je nenáročná a všestranná, dá se využít do mnoha pokrmů, hodně lidí si ji spojuje třeba s pizzou nebo těstovinami.

„Jedna studie také zjistila, že může posílit funkci imunitního systému zvýšením určitých imunitních buněk v krvi. Bazalka je také spojena se sníženou hladinou cukru v krvi před jídlem a po jídle, stejně jako s léčbou úzkosti a deprese související s úzkostí,“ informuje deník healthline.com.

Zázvor

Další známé koření, pro které dokážeme najít různorodé využití nejen při vaření, ale také v přírodním léčitelství, pomáhá proti nevolnosti. Je proto často doporučován těhotným ženám, kterým ulevuje od těhotenské nevolnosti. Mimo to se zázvor může pochlubit i protizánětlivými účinky, ulevuje od bolesti a pomáhá při nachlazení.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz