Masečník kulovitý: velmi vzácná jarní houba, jejíž nález by přepsal atlasy hub

Masečník kulovitý (zdroj: Samphotostock.cz)

Masečník kulovitý je jedlá jarní houba, která nebyla na českém území nalezena několik desetiletí. Kdo ji tedy najde, najde poklad.

Původ masečníku

Masečník kulovitý roste v Evropě, Asii i Severní Americe. V 19. století byl objeven i na našem území a rostl zde poměrně běžně ještě v 50. letech 20. století. Naposledy byl ovšem nalezen v roce 1966 či 1967. Proto je u nás považován za vyhynulou houbu. Na druhou stranu běžně roste ve Skandinávii a nasbírat si jej lze také ve Finsku, případně v Rusku.

Kde masečník kulovitý hledat?

Vzhledem k současnému výskytu je zjevné, že se jedná o houbu, která má ráda chladné prostředí. Přesto nelze vyloučit, že ji lze stále nalézt i v ČR. Roste přitom od konce března do května, takže právě v současné době. Vyskytovat by se přitom mohla ve starých smrkových porostech, případně v borových či smíšených lesích, a to na vlhkých místech ve vyšších nadmořských výškách.

Jak masečník poznat?

Masečník kulovitý je houba, kterou si zřejmě nespletete (viz foto). Plodnici se také říká „tloustnice“ a má charakteristický, kulovitý až soudkovitý tvar. Její průměr přitom může činit i přes 5 cm a vysoká bývá i přes 10 cm. Disponuje vrásčitým povrchem, má tmavě hnědou barvu, nicméně na vrcholu má kruhovitou mírně prohloubenou černou plodní misku s theciem (výtrusným rouškem).

Masečník kulovitý v kuchyni

Masečník kulovitý patří mezi jedlé houby. Na druhou stranu pokud byste jej našli a následně zkonzumovali, podle některých mykologů byste se dostali do houbařského pekla. Ukázalo by se totiž, že u nás sice roste, nicméně patří zde mezi kriticky ohrožené druhy. Pokud byste ho tedy skutečně objevili, rozhodně si tento nález nenechte pouze pro sebe, protože tak přepíšete atlasy hub.

Zajímavosti o masečníku kulovitém

  • Másečník kulovitý je navržen k ochraně v evropském měřítku.
  • K poslednímu nálezu na našem území došlo v okolí Ostojkovic, tedy na Dačicku, což je mikroregion v okrese Jindřichův Hradec.
  • V předchozím období ovšem docházelo k nálezům v mnoha krajích ČR. Známé jsou přitom i nálezy ze Slovenska.
  • Másečník kulovitý by mohl růst zhruba na místech, kde roste ušíčko černé, což je mu vizuálně poměrně podobná houba.
  • Pokud byste másečník na našem území opravdu našli, podle mnoha mykologů byste se skutečně proslavili.  
Přidat na Seznam.cz