Lilek pomůže vašim kostem i trávení. Lilkový tatarák pak prospěje i vašim chuťovým buňkám

Zdroj: Shutterstock

Lilky se dnes používají v různých kuchyních po celém světě, a to nejen kvůli chuti, ale také kvůli řadě zdraví prospěšných účinků. Připravte si z tohoto ovoce (ano, lilek patří mezi ovoce) skvělý tatarák.

Lilky mají mnoho zdraví prospěšných účinků, mezi něž patří schopnost pomáhat budovat silné kosti, potenciál při léčbě rakoviny a podpora trávicího traktu.

Budování silných kostí

Podle práce zveřejněné v časopise Calcified Tissue International lilky obsahují fenolické sloučeniny, které jsou spojovány se snížením příznaků osteoporózy a posílením kostí. Najdeme v nich také značné množství železa a vápníku, které jsou rovněž důležité pro zdraví a celkovou pevnost kostí.

Možná léčba rakoviny

Solasodinové rhamnosylglykosidy, které jsou obsaženy ve slupce lilku, prokázaly potenciál jako lokální léčba při ničení buněk rakoviny kůže. Článek v časopise International Journal of Clinical Medicine uvádí dvě případové studie, v nichž byl extrakt z lilku úspěšně použit k léčbě rakoviny kůže.

Podpora trávení

Lilek je stejně jako mnoho dalších druhů zeleniny dobrým zdrojem vlákniny, která je nezbytnou součástí každé vyvážené stravy. Vláknina může mít zásadní význam pro zdraví trávicího traktu i pro pravidelnou stolici.

V neposlední řadě může vláknina také stimulovat vylučování žaludečních šťáv, které usnadňují vstřebávání živin a zpracování potravy.

Recept na lilkový tatarák

Využijte benefitů lilku a udělejte si výborný lilkový tatarák. Recept vychází z webu Paleo snadno a budete na něj potřebovat 2 lilky, 5 lžic olivového oleje, 4 stroužky česneku, 3 jarní cibulky, 4 lžičky rajčatového protlaku, 1 lžíci kokosové omáčky amino, případně kvalitní sójové omáčky, 1 lžičku sladké papriky, špetku chilli, sůl a pepř.

Omyté lilky nakrájejte na plátky silné zhruba 0,5 centimetru, rozložte je na plech nebo na tác a osolte. Po 10 minutách plátky lilku otočte, opět osolte a nechte dalších 10 minut „vypotit“. Díky tomuto procesu nebude lilek nahořklý, ale naopak jemně nasládlý.

Následně lilky opláchněte, vložte do pekáče, přidejte 4 neoloupané stroužky česneku, zalijte olivovým olejem a promíchejte. Pekáč zakryjte a dejte na hodinu do trouby předehřáté na 150 °C. Během pečení obsah pekáče minimálně jednou promíchejte.

Po upečení lilek vyndejte, nakrájejte na co nejmenší kousky a smíchejte se sladkou paprikou, chilli, solí, pepřem, kokosovou/sójovou omáčkou, rajčatovým protlakem a cibulí nakrájenou na jemno.

Do zeleninové směsi s kořením vymačkejte upečené stroužky česneku. Dobře promíchanou směs dejte alespoň na hodinu, ideálně však přes noc, vychladit. Lilkový tatarák můžete podávat například s opečeným pečivem.

Zdroj: Paleo snadno, Organic Facts, B. E. Cham, Topical Solasodine Rhamnosyl Glycosides Derived From the Eggplant Treats Large Skin Cancers: Two Case Reports, 2011, B. Rashidkhani, Dietary Patterns in Relation to Bone Mineral Density Among Menopausal Iranian Women, 2012

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz