Co si dopřávají naši sousedé z Polska na velikonočním stole a jak moc se naše gastronomické tradice podobají

Zdroj: Shutterstock

Polská kuchyně u nás není moc rozšířená a kvůli módní italské nebo asijské kuchyni zapomínáme na další zdroje inspirace, které máme přímo pod nosem.

Polské tradice pro velikonoční hodování

Přitom Poláci nemají moc odlišné chutě od těch našich a Velikonoce jsou na různé tradiční pokrmy velmi bohaté.
Velikonoční stůl by měl být hlavně pestrý. V Polsku k čerstvě upečenému chlebu nechybí různé druhy masa a chutné saláty. Ke kávě a čaji se hodí něco sladkého, třeba nadýchaný velikonoční koláč nebo mazurka.

Kyselá žitná polévka

Právě toto jídlo bylo velmi oblíbeným pokrmem chudších společenských vrstev. Místo masa stačilo do polévky přidat pár brambor nebo opečený chléb. Luxusnější varianta už obsahovala mléko nebo dokonce smetanu pro zjemnění. Kdo si mohl dopřát, volil verzi velikonočního kysela s vařeným uzeným masem a bílou klobáskou.

Typickou kyselou chuť a specifickou vůni dodává polévce žitný kvásek, který se připravuje alespoň týden předem, aby byl dostatečně kyselý. Polévka se kváskem zahustí. Podle rodinných zvyklostí se kromě kousků uzeného masa a plátků vinné klobásky, do polévky přidávají i plátky vařených vajec a strouhaný křen.

Bílá klobáska na více způsobů

Na slavnostním stole by neměla chybět bílá klobása z vepřového masa s charakteristickou světlou barvou. Jako sváteční jídlo se podává už od 17. století a tvoří samostatný chod. Dá se vařit, zapékat s cibulí a česnekem nebo s jablky. Dobře chutná opečená s křenem nebo s červenou řepou.

Jeden starý recept dokonce popisuje vaření klobásy v pivu, které je ochuceno novým kořením, pepřem a medem.

Plněná vejce

Bez vajec by velikonoční stůl nebyl úplný. Vajíčko je symbolem nového života, a proto je mnoho způsobů, jak připravit vaječné pokrmy. Plněná vejce jsou chutnější alternativou klasických vařených vajec. Vajíčko se uvaří, rozkrojí, žloutek se odebere, vylepší třeba majonézou a pažitkou a znovu se vloží na své místo, další varianty k plnění jsou dušené houby s cibulí, uzený losos se smetanovým sýrem, šunka s pórkem nebo tuňák.

Domácí velikonoční paštika

Paštika se dobře hodí k vaječným dobrotám a k čerstvému chlebu. Připravená směs vařeného masa, jater a zeleniny se zapeče. Některé recepty obsahují i švestky nebo houby. Paštika se po upečení podává s džemem z červeného rybízu a brusinek.

Vepřové karé se švestkami

Upečené maso se podává teplé se smetanovou omáčkou nebo za studena nakrájené na plátky s chlebem. Tajemství dokonalé chuti je ve výběru masa. Švestky mohou být sušené a pokrm je nasládlý nebo uzené a předají masu své uzené aroma. Může se přidat i hrst meruněk, bylinkové máslo nebo brusinky. Maso se předem marinuje a výborně se připravuje v římském hrnci.

Kváskový velikonoční koláč

Z kynutého těsta vznikne nadýchaný koláč, který má tvar komolého kuželu. Připravuje se na mnoho způsobů. Oblíbený je s citronem, kokosem, pomerančem, mákem nebo sušeným ovocem. Nesmí chybět poleva.

Tradiční velikonoční mazurka

Sladká mazurka je dort z velmi křehkého korpusu a má celou řadu variant. Vždy jde o malé umělecké dílo, které se zdobí oříšky, mandlemi, sušeným i čerstvým ovocem a polevou. Z marcipánu se ke zdobení vyrobí zajíčci, květiny nebo kuřátka.

Velikonoční beránek

Sladkou dobrotu, kterou máme spojenou s jedním z nejvýznamnějších svátků, mají stejně tak oblíbenou i v Polsku. Beránek symbolizuje Ježíše Krista, jeho mírnost a poslušnost.

Zdroj: garneczki.pl
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz