Koprová omáčka může být připravena bez problematických surovin

Čerstvý kopr (zdroj: samstockphoto.cz)

Koprová omáčka neboli koprovka je typické české jídlo, které se připravuje v mnoha kuchyních. Použít přitom lze i velmi zdravé ingredience.

Původ kopru a koprovky

Kopr vonný pochází z jižní Evropy a západní Asie. Člověk jej přitom využíval už ve starověku. Uplatnění tak nacházel v Egyptě, Řecku nebo Římě. Společně s Římany se dostal do severnějších oblastí, kde se také velmi rychle rozšířil. Během staletí byl používán pro svou chuť i léčivé účinky, nicméně koprová omáčka je ryze české jídlo, které v jiných kuchyních nenaleznete.

Ingredience na koprovou omáčku

Koprovka má v základu samozřejmě kopr, který jí dodává typickou chuť. Záleží ovšem také na dalších ingrediencích. Důležitá je smetana a mléko a také dochucovadla, především sůl, ocet, cukr a pepř. Omáčka se často konzumuje s hovězím masem anebo s vejcem. Jako příloha se typicky používá houskový knedlík, ale lze využít rovněž jiné suroviny.

Koprová omáčka z hlediska zdraví

Kopr je obecně považován za zdravou surovinu, neboť obsahuje mnoho účinných látek jako silice, vitamíny, minerály, omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny nebo flavonoidy. Problematické ovšem mohou být ostatní ingredience. Tučná smetana, mléko, maso (či vejce) i houskový knedlík by totiž neměly být ve větším množství součástí zdravého jídelníčku, minimálně ne takto pohromadě.

Svíčková na smetaně nemusí být nutně nezdravá

Zdravější koprovka

Koprovou omáčku si lze jednoduše připravit zdravěji. Čerstvý kopr jako základ pochopitelně zůstává. Dále ovšem použijte rostlinnou smetanu a kokosové mléko, pořiďte si libové hovězí maso (např. svíčkovou, ideálně v bio kvalitě) a jako přílohu si nedávejte houskový knedlík, ale nové brambory. Omáčku dochuťte mořskou solí, jablečným octem (nebo umeocetem) a na místo cukru agávovým sirupem. Zahustit byste ji přitom měli celozrnnou moukou.

Zajímavosti o koprové omáčce

  • K léčivým účinkům se používá celý kopr kromě kořenů. Pokud vám tedy při přípravě koprovky nějaké části zbudou, můžete si z nich např. připravit zdravý koprový čaj.
  • Zbylé části je ale možné využít také jako dochucovadlo k masu či syrové zelenině, stejně jako do salátů, pomazánek a polévek.
  • Při přípravě koprové omáčky přidávejte kopr až úplně nakonec. Při delší tepelně úpravě totiž ztrácí svou vůni a chuť.
  • Koprovka poněkud rozděluje český národ. Ačkoli ji někteří Češi milují, jiní ji nemohou ani cítit, což je možná pozůstatek socialistických školních a závodních jídelen, kde se podávala řídká a nepříliš chutná.
  • Koprová omáčka může obsahovat rovněž tymián či nové koření, ale třeba také petržel, pastinák nebo cibuli.

Zdravější rajskou omáčku si lze připravit snadno a rychle

Přidat na Seznam.cz