Jednoduchá škvarková pomazánka z vlastnoručně vyškvařeného sádla potěší, zasytí a zahřeje

pomazánka na chlebu
Zdroj: Shutterstock

Škvarky se u nás nejčastěji získávají vyškvařením vepřového sádla. Přestože se škvarky dají koupit u řezníka nebo v supermarketu, většina lidí si zakládá na tom, že si je vyškvaří doma. A není to nic složitého.

Sádlo se vrátilo do českých kuchyní

Následně tedy mají jak dobré sádlo, tak pořádnou porci křupavých škvarečků, které mají různé využití v teplé i studené kuchyni. Jídelníček se tak dá hlavně v zimních měsících obohatit o různé škvarkové pomazánky, placky, nebo dokonce cukroví.

Jak uvádí magazín PROŽENY, BBC dokonce před časem zařadila vepřové sádlo mezi deset nejzdravějších potravin, a tak už dávno neplatí, že by bylo sádlo škodlivé. Sklenice voňavého sádla a miska křupavých škvarků jsou spíše delikatesy.

Škvarková pomazánka je delikatesa

Pokud milujete čerstvý chléb, pak je jednou z největších lahůdek škvarková pomazánka. A můžete začít rovnou od škvaření sádla, protože tak budete mít doma kromě škvarků i voňavé sádlo. Například známý kuchař Honza Punčochář se v prestižní soutěži MasterChef zmínil, že bramboráky smaží jedině na sádle. Zužitkujete ho i do kynutých buchet, do zahuštěných polévek i na smažení řízků.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený David Beran (@david_beran_chef)

Výroba pomazánky

Na sklenici sádla budete potřebovat: 1 kg vepřového hřbetního sádla, 100 ml vody a na dokončení potom 60 ml mléka a ½ lžičky soli.

Sádlo se nakrájí na stejně velké, asi dvoucentimetrové kostky, dá se do většího hrnce se silným dnem a podlije se vodou. Kostky tuku se nejprve trochu dusí ve vodě, a když se zahřejí, uvolňují tuk. Voda se odpaří a začne vytékat sádlo. Škvařit by se mělo za mírné teploty, aby se sádlo nepřepálilo. Škvaření je hotové, když mají škvarky zlatavou barvu. Horké sádlo se scedí přes cedník do čistých sklenic, které se uchovávají v chladu.

S mlékem se dá docílit jemnější a křupavější chuti. Škvarky stačí vrátit do hrnce a přidat jen trošku sádla a mléka a nechat mléko odpařit.

Škvarkovou pomazánku si občas mohou dopřát i zastánci zdravé výživy

Náš organismus před zimou začne tělo připravovat na chlad, a proto se často dostavují chutě na pokrmy, po kterých přes léto ani nevzdechnete. To je případ i škvarkové pomazánky, která najednou dostává atraktivnější vzhled a chuť než zeleninový salát.

Přestože škvarková pomazánka nepatří k jídlům, která by měla být na stole každý den, občas si můžete zahřešit. Právě tato delikatesa občas zláká i zastánce zdravé výživy, a kromě většího přísunu kalorií na ní není nic, proč byste si ji měli odpírat.

Někdo nedá dopustit na klasiku s vejci, okurkou a cibulí, jiný mlsoun zase rád experimentuje s bylinkami, jablky, hořčicí nebo papričkami.

Jednoduchý recept na její přípravu

Pokud jste zastánci jednoduchosti, pak je recept z magazínu Recepty.cz právě pro vás.

Na škvarkovou pomazánku budete potřebovat: 300 g škvarků, 3 vařená vejce, svazek jarní cibulky, 3 lžíce hořčice, sůl a pepř.

Kdo má rád česnek, nakládané okurky nebo feferonky, může je přidat.

Čerstvě vyškvařené škvarky se pomelou, ale hrstka se jen rozmačká vidličkou, aby v pomazánce zvýraznily strukturu. Škvarky se v misce smíchají s pokrájenými nebo nastrouhanými vejci, jemně pokrájenou cibulkou a hořčicí. Vše se dle chuti osolí a opepří.

Podle chuti se mohou přidat třeba drobně pokrájené okurky. Pokud byly škvarky hodně vyškvařené, může se přidat trošku sádla, aby byla pomazánka vláčnější a dobře se roztírala na měkký chléb.

Namazaný chléb se může posypat nakrájenou cibulkou nebo například pažitkou.

Zdroj: prozeny.cz, recepty.cz, recepty.cuketka.cz

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz