Jedlé kaštany: Nízkokalorický zdroj vitaminu C je potřeba správně skladovat. Dopřejte si je nejen o svátcích

Zdroj: Shutterstock

Jsou významným zdrojem vitaminu C a jsou nízkokalorické, jelikož neobsahují téměř žádný tuk. Řeč je o jedlých kaštanech, které si můžete vychutnat nejen na o vánočních svátcích.

Kaštany jsou základní potravinou v jižní Evropě, Turecku a části Asie po tisíciletí. Nahrazovaly obiloviny tam, kde by dobře nerostly. Důkazy o jejich pěstování člověkem sahají až doby kolem roku 2000 před naším letopočtem. Dnes přirozeně rostou v Americe a Asii.

Dnes jejich popularita klesá, částečně kvůli jejich pověsti jako jídla pro chudé. Kaštany jsou však výbornou potravinou, která obsahuje málo bílkovin a tuků. Kalorie, které obsahují, pocházejí hlavně ze sacharidů, které jsou svým množstvím srovnatelné s pšenicí či rýží.

Čerstvé kaštany obsahují přibližně 52 procent vody a jako jedny z mála oříšků obsahují také vitamin C. Navíc jsou skvělým zdrojem antioxidantů a vlákniny. Příznivě působí na zdraví srdce, udržují hladinu cukru v krvi a pomáhají tělu bojovat se záněty a infekcemi.

Samotné oříšky si můžete vychutnat po usušení či osmažení. Můžete je třeba i namlít na mouku na pečení chleba nebo jiného pečiva či je přidat jako ingredienci do dezertů a sladkých svačinek. Jejich využití je všestranné.

Kaštany lze skladovat několika způsoby

K tomu, abyste je mohli využívat po celý rok, je nutné vědět, jak je uchovávat, jelikož podléhají zkáze více než jiné ořechy. Možností je několik, je možné je usušit, zamrazit nebo zakonzervovat.

Pro skladování je vhodné kaštany usušit. Lze je sušit vyloupané i nevyloupané, jen ty vyloupané uschnou rychleji. Sušičku nastavte asi na 40 stupňů Celsia, vyloupané kaštany sušte dva dny, nevyloupané ještě o den déle.

Na rozdíl od sušeného ovoce nebo zeleniny budou sušené kaštany po dokončení velmi tvrdé. Skladujte je ve skříni, kde vydrží až dva měsíce. Pokud se je rozhodnete použít, nechte je přes noc odpočinout ve vodě. Tímto se změkčí a snáze se budou přidávat do různých jídel.

Ještě déle kaštany vydrží, pokud jsou zmraženy. Celé nebo vyloupané je umístěte do uzavíratelných sáčků a uložte do mrazničky. Vyloupání před zmrazením vám ušetří čas a úsilí později. Takto čerstvé vydrží zmrazené po dobu tří měsíců.

Tuto dobu je možné prodloužit až na jeden rok, pokud kaštany před zmrazením ještě usušíte. Před použitím je opět nechte asi pět hodin ve vodě odležet. Čerstvé ořechy stačí před použitím pouze rozmrazit.

Zamrazit je možné i uvařené kaštany, avšak nejprve je položte na tác s mezerou mezi nimi a takto zmrazte na pár hodin. Tento postup zajistí, že se pak od sebe snadno oddělí a můžete použít pouze množství, které opravdu potřebujete.

Další možností je kaštany zakonzervovat. Výhodou je, že je lze takto skladovat při pokojové teplotě. Nejprve je třeba je vyloupat a usušit. Stačí jeden den v sušičce na 40 stupňů.

Když budou částečně usušeny, umístěte je do malých zavařovacích sklenic a zalijte vařící vodou. Voda by měla sahat asi centimetr až dva od okraje sklenice.

Naplněné a uzavřené sklenice zavařujte asi půl hodiny. Před uložením nechte zcela vychladnout. Konzervované kaštany vydrží až šest měsíců.

Pečené kaštany jako sváteční pochoutka

Se zimou a svátky jsou spjaty pečené kaštany, jsou dokonce zmíněny i v koledě. Opékání na otevřeném ohni zní sice skvěle, avšak bezpečnější variantou je jejich pečení v troubě. Položte je na plech, rovnoměrně rozprostřete a každou skořápku několikrát propíchněte.

Pečte v dobře vyhřáté troubě. Kaštany mírně zhnědnou, pokud však zčernají, jsou přepečené – ty jsou velmi tvrdé a obtížně se konzumují. Ořechy lze taktéž opražit s trochou soli nebo cukru a skořice, v závislosti na vaší chuti.

Zdroj: oureverydaylife.com, myfoodbook.com.au, en.wikipedia.org, homestratosphere.com, foodsided.com, healthline.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz