Jako děti jsme ho nesnášeli: Zdravotní přínosy nenáviděného rybího oleje

Zdroj: Shutterstock

Zatímco někoho rodiče nutili polykat ho na lžičce, jiný měl to štěstí, že mu jej podávali ve formě tobolek. Pokud jde o rybí tuk, určitě se shodneme na tom, že jsme ho jako děti nesnášeli asi úplně všichni.

Možná si vzpomínáte na dětská léta, kdy vám rodiče nebo prarodiče rybí tuk nutili a vy jste nedokázali pochopit, proč vám něco tak odporného neustále cpou. Co si budeme nalhávat, rybí tuk není zrovna lahůdka.

Nenáviděný, přesto tolik přínosný

Rybí tuk patří mezi nejčastěji konzumované doplňky stravy, ke kterým má ale mnoho lidí odpor. Ačkoli je často nenáviděný, našemu zdraví rozhodně má co nabídnout. Odsuzovat by jej neměli především ti z nás, kterým v jídelníčku dostatek ryb chybí.

Rybí tuk obvykle pochází z ryb, jako je sleď, tuňák nebo ančovičky či makrely. Vyrábí se také z jater jiných ryb, jako je tomu například v případě oleje z tresčích jater. Pokud ve vašem jídelníčku není minimálně jedna až dvě porce ryb týdně, doplňky s rybím olejem vám mohu pomoci získat dostatek omega-3 mastných kyselin.

Jak rybí tuk podporuje zdraví?

Když se řekne rybí tuk, mnoho lidí se znechuceně ošije. Okamžitě se jim totiž vybaví jeho typická nevábná vůně a také chuť, která není zrovna kdovíjaká. I když je rybí tuk často na seznamu nenáviděných doplňků stravy, měli byste vědět, jak a v čem prospívá našemu zdraví. Budete mile překvapení, co všechno tolik neoblíbený rybí tuk vlastně dokáže.

Napomáhá při hubnutí

Věděli jste, že celosvětově trpí asi 39 % dospělých lidí nadváhou, přičemž 13 procent z nich je obézních? Nadváha a obezita jsou nejen rizikem vzniku celé řady chorob, ale také častým důvodem, proč chceme zhubnout. Rybí tuk může být při hubnutí nápomocný.

Zmírňuje příznaky deprese

„Deprese je bohužel poměrně často podceňované onemocnění, které mnoho lidí bere na lehkou váhu. Očekává se, že deprese se do roku 2030 stane druhou největší příčinou onemocnění. Je zajímavé, že lidé s těžkou depresí mají zřejmě nižší hladinu omega-3 v krvi. Studie ukazují, že rybí tuk a doplňky omega-3 mohou zlepšit příznaky deprese,“ informuje deník healthline.com.

Podporuje zdraví očí

Často se říká, že na oči je nejlepší mrkev. Rybí tuk má ale v tomto ohledu také co nabídnout. I pro oči je totiž důležitý dostatek omega 3, které rybí tuk v nemalé míře obsahuje. Tento doplněk stravy by proto neměly podceňovat především starší osoby, u kterých se zrak zhoršuje s věkem.

Udržuje srdce v kondici

Srdeční choroby jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí. U lidí, kteří konzumují dostatečné množství ryb, je daleko nižší riziko vzniku srdečních onemocnění. Rybí tuk podporuje zdraví srdce. Zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu, zároveň snižuje hladinu triglyceridů, a to až o 30 %. I v malých dávkách pomáhá snižovat krevní tlak.

Zdroj: healthline.com, yashodahospitals.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz