Jak vyzrát na „nedobytný“ pomeranč: Tyto tipy vám ulehčí loupání a slupky prakticky využijete

Zdroj: Shutterstock

Pomeranče milujeme pro jejich šťavnatost a vitamíny, které v sobě ukrývají. Neumíme si bez nich představit Vánoce, vždyť právě k zimě se pomeranče i mandarinky neodmyslitelně pojí.

Ačkoli většina z nás šťavnaté chuti pomeranče odolat nedokáže, jestli nás něco umí potrápit, pak je to jeho loupání. Už se vám někdy stalo, že slupka držela zuby nehty a z loupání se stala noční můra? Pak vám poradíme, jak pomeranč oloupat opravdu snadno.

Jak oloupat pomeranč?

Je vlastně hned několik způsobů, kterými lze pomeranč oloupat a s chutí se zakousnout do oranžového měsíčku. Je jen na vás, který vyzkoušíte.

Hezky ručně

Většinu lidí napadne vzít pomeranč do ruky a oloupat ho hezky ručně. Web wikihow.com doporučuje před loupáním pomeranč trochu poválet po desce: „Položte pomeranč na rovný povrch a položte na něj otevřenou dlaň. Lehce zatlačte a rolujte pomeranč po dobu 10–15 sekund.“

Na pomeranč ale příliš netlačte. Poté na spodní či vrchní straně pomeranč propíchněte nehtem (nezačínejte loupat po stranách, kde je slupka nejtenčí a snáze přilne k plodu), nehet lehce zasuňte pod slupku a začněte odtrhávat části slupky.

Pomocí nože

Někdo nedá dopustit na loupání pomeranče s pomocí nože. I to je možnost, kterou určitě můžete vyzkoušet. Třeba bude parádně vyhovovat i vám.

Máte dvě možnosti. První z nich je oloupat pomeranč podobně jako jablko, tedy pěkně dokola, od vrchu až dolů.

Druhou možností je naříznout si slupku pomeranče na jednotlivé měsíčky. Začněte nahoře a ostrým hrotem nože nařízněte slupku až dolů. Poté jednotlivé měsíčky odloupněte.

Teplá voda

Internetová stránka food.ndtv.com radí ponořit pomeranč před loupáním do teplé vody: „Vezměte pomeranč a ponořte ho do teplé vody. Vyjměte ho a počkejte 1 minutu, než ho začnete loupat.“

Slupka by po ponoření do teplé vody měla jít mnohem lépe oddělit od šťavnaté dužiny, která na vás pod slupkou čeká. Vyzkoušíte tuhle metodu?

Co můžete udělat se slupkami?

Teď v zimě jíme pomeranče na kila. Tím nám vzniká nemálo odpadu v podobě slupek, které ale ve většině případů končí v koši.

Někdo ze slupek vyrábí dekorace. Napichuje kousky pomerančové slupky na špejli a tu poté zapíchne třeba do květináče.

Jiný zase nechává slupky na topení, protože se z nich vlivem tepla uvolňuje typická pomerančová vůně, která se pak krásně line celou domácností.

Zdroj: wikihow.com, food.ndtv.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz