Jak na správnou detoxikaci jater? Pomůže vám také kořen známého plevele

Zdroj: Shutterstock

Játra představují hlavní filtrační systém lidského těla, který přeměňuje toxiny na odpadní produkty, čistí krev a metabolizuje živiny a léky. Játra jsou zásadní součástí celkové regulace organismu, proto je nanejvýš důležité udržovat je zdravá.

Funkce jater

Játra mají mnoho funkcí, mezi ty základní patří:

  • zpracovávání živin vstřebaných střevem
  • ničení starých červených krvinek
  • odbourávání alkoholu a léků
  • produkce nezbytných bílkovin a cholesterolu
  • odstraňování toxinů z krevního oběhu
  • ukládání minerálů, železa a vitaminu A

Jenom detoxikace nestačí

Aby játra správně pracovala, je důležité celoživotně dodržovat určitá pravidla. Občasná detoxikace může pomoci, ale rozhodně nenahradí zdravou životosprávu.

Důležité je nepřehánět to s alkoholem. Běžně by muži neměli konzumovat více než tři nápoje denně a ženy více než dva nápoje denně, aby se zabránilo vzniku alkoholového onemocnění jater.

Významnou roli hraje také optimální index tělesné hmotnosti udržovaný zdravým stravováním a pravidelným cvičením, aby se snížilo riziko vzniku nealkoholického ztukovatění jater.

Základní pravidla detoxikace

Pijte hodně vody. Abyste dosáhli plného detoxikačního účinku, pijte filtrovanou vodu z kohoutku o pokojové teplotě v určitých denních intervalech (tzv. po probuzení, mezi jídly, brzy večer; ne během jídla a 2 hodiny před spaním). Do vody přidejte malou špetku soli a kurkumu, abyste urychlili její účinnost.

Nešetřete na spánku. Spánek je důležitou součástí regulace metabolismu a také se zaměřuje na mozkové a neurologické toxiny a přesouvá je z jater. Spánek vypíná nepodstatné fyzické funkce, aby tělo mohlo přesměrovat své energetické zdroje na zpracování, léčení, obnovu a detoxikaci.

Vybírejte si protizánětlivé potraviny. Některé potraviny přirozeně podporují optimální funkci jater. Mezi potraviny s přirozenými vlastnostmi potlačujícími záněty patří zelená zelenina, fazole, obiloviny a houby. 

Prospěšná zelenina a byliny

Chcete pro svá játra udělat ještě více? Jejich optimální činnosti napomáhají také bylinky a zelenina. Ze zeleniny se doporučuje hlavně mrkev, řepa a listová zelenina, dále pak česnek, cibule a brokolice, radí server iDNES. Správnému filtrování nadbytečných hormonů pomáhají rozemletá lněná semínka a lněný olej.

Blahodárný vliv na játra má také velmi známý plevel – smetanka lékařská neboli pampeliška. Kořen této rostliny podporuje očistnou kúru jater a posiluje jejich funkci. Kořen se sbírá od září do března. Očištěný jej sušte na tmavém místě s teplotou do 50 °C a poté rozemelte na prášek.

Listy a kořen artyčoku zeleninového též podporují správné fungování jater, pomáhají jejich regeneraci a podporují tvorbu žluči, píše web Bez hladovění. Kurkuma, která je běžnou součástí kari koření, podporuje regeneraci jaterních buněk a čistí je od toxických látek.

Játra a žlučník dobře pročistí panenský olivový olej. Na lačno si dejte lžičku olivového oleje doplněného citrónovou nebo limetkovou šťávou.

Zdroj: Hopkins Medicine, Zdravíčko, iReceptář, iDNES, Bez hladovění

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz