Hasma: Netradiční dezert z vejcovodů žab. Exkluzivní a drahá pochoutka, která se ne nadarmo nazývá císařský pokrm

Zdroj: [flickr.com/photos/72295076@N00/ Ging1980 from (optional)], CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Pokud je pro vás hasma pojem neznámý, nejspíš si nepotrpíte na netradiční pokrmy, které jsou spojené s exotickou kuchyní a vyhledávanými kuriózními kulinářskými zážitky.

Co je hasma

Hasma se objevuje hlavně ve speciálních dezertech a jde o tukovou tkáň poblíž žabích vejcovodů. To už samo o sobě nezní moc lákavě, a tak jde o jídlo, které je vyhledávané spíše jako kuriozita.

Reklamní tvrzení versus realita

Ve spojitosti s hasmou je zveřejňováno, že se loví sněžné žáby, které patří mezi vzácný druh. Jejich lov je organizovaný před zimou, aby obsahovaly požadované živiny, které si nahromadí pro dlouhé a drsné zimní období.

Pravdou ale je, že sněžné žáby jsou tak vzácné, že rozhodně každý pokrm, který je pod tímto názvem na trhu, nemůže být z tohoto druhu, který je v přírodě doslova raritou.

Ti serióznější obchodníci či majitelé stylových restaurací přiznávají, že jde o produkt z žabích farem, kde se pro tento účel chovají všednější a méně vzácné druhy žab, jako je například americká býčí žába nebo asijská travní žába a další podobné druhy nenáročné na chov.

Historie pokrmu mu přidává na atraktivnosti

Hasma má často označení jako císařský pokrm, což mu dodává na atraktivnosti. Navíc mnoho restaurací uvádí, že jde o samotné vejcovody, což není úplně přesné, jak je v úvodu zmíněno.

To znamená, že exkluzivní a velice drahá pochoutka je vlastně všední a běžný produkt z uměle chovaných žab, ale dobrý marketing se zasloužil o to, aby jídlo působilo jako vzácné a atraktivní.

Žába se zpracovává v jednom určitém období, nechá se vysušit na slunci a poté putuje do restaurací. Zpracování se provádí ručně, a to se odráží v ceně suroviny.

Přeceňovaná želatina

Dezert, který je potom označovaný jako hasma, je v podstatě želatinová hmota, které se přisuzují vlastnosti jako smyslná, nádherná a kluzká s měkkým pocitem v ústech. Po uvaření je jídlo lepkavé a žvýkací. Kvalita hotového pokrmu ovlivňuje zážitek z konzumace. Příliš dlouhé nebo příliš krátké vaření má za následek špatnou strukturu dezertu. Ten je potom moc kašovitý, nebo naopak tuhý.

Hasma se přidává také do studených sladkých polévek, které obsahují další ingredience, třeba hrušky nebo datle. V Singapuru je potom surovinou pro přípravu osvěžujícího nápoje.

Konzumenti často popisují, že žabí specialita má velmi lehkou a nevýraznou chuť, proto je často používaná spolu s jinými přísadami.

Podobně jako například u klasických polévek z ptačích hnízd je také jedním z důvodů konzumace zdravotní přínos, který je s jídlem spojený. Víra v léčebné účinky sahá až do 16. století, což dokládají archeologické nálezy a dokumenty, které sepsali bylinkáři a léčitelé.

Zjednodušeně by se dalo uvést, že jde o prospěšný kolagen a aminokyseliny, které zlepšují metabolismus, výživu kloubů a elastičnost pleti.

Zdroj: atlasobscura.com, eatbma.blogspot.com, scmp.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz