Gomutra: Kravská moč z Indie jako všelék ájurvédské medicíny. Je používána dokonce i na čištění podlah ve vládních budovách

Zdroj: Shutterstock

Jedním z exponátů v Muzeu nechutného jídla v Mälmo je indický nápoj, který je odpudivý jak svým původem, tak silným pachem, který je téměř nepopsatelný a odvážného konzumenta tak již při otevření lahvičky „vystřelí“ doprostřed špinavého kravína.

Medicína z posvátné krávy

Ale jak je známo, kráva je v Indii posvátným zvířetem, a tak i její moči jsou připisované téměř zázračné účinky, které lidé vychvalují už tisíce let.

Zdravotní přínosy této zapáchající a stoprocentně přírodní medicíny propaguje ájurvédská medicína, která má v současnosti mnoho příznivců po celém světě. Gomutra je určena pro ty nejotrlejší.

V Indii je veškerá kravská moč považována za přírodní medicínu. Nejvíce je potom ceněná moč z březí krávy, která je ještě silnější a s většími léčebnými účinky. Na rozdíl od běžné kravské moči má ještě navíc zvýšený obsah hormonů a minerálů.

Všelék ájurvédské medicíny

Podle ájurvédy je to lék na lepru, horečku, žaludeční vředy a onemocnění jater. Moč má také zlepšovat funkci ledvin, zmírnit astma a potlačit celou řadu alergií. Dokonce má léčit anémii a rakovinu. Lékaři nikdy žádnou z těchto možností nepotvrdili.

Moč se dá koupit v úhledné skleničce a její distribucí se zabývá velká indická společnost se zaměřením na ájurvédské léčitelství.

Zajímavosti

Ke kravské moči a k jejímu využití se váže celá řada bizarních zajímavostí. Jak uvádí britský deník telegraph.co.uk, k radosti milionů Indů se z kravské moči vyrábí jejich oblíbená kola. Další list reuters.com uvádí případ indických učitelů v Bombaji, kteří kropili močí studenty z nízké kasty, aby je očistili a zahnali zlo. Tato zpráva nepobouřila veřejnost pro samotný akt použití moči, ale proto, že je v Indii zakázáno jakýmkoliv způsobem kastovat obyvatele země. Jde o kastovní diskriminaci.

Kravská moč je také doporučována pro čištění podlah na úřadech a ve vládních budovách.

Pro ještě větší využití produktů z moči byla v roce 2015 otevřena velká rafinérie v Jalore, která kravskou moč zpracovává pro následné použití k výrobě léčebných preparátů a z vedlejších produktů vznikajících při výrobě ještě produkuje čistící prostředky a organické pesticidy pro ekologické zemědělství.

Hinduistická skupina v Indii uspořádala v roce 2020 velkou párty, kam bylo pozváno 200 významných lidí a vyzvala hinduisty k pití kravské moči jako prostředku proti koronaviru.

Ochutnávka v muzeu Mälmo

Zvědavost lidí je ovšem hodně velká, a tak si v muzeu v Mälmo lidé chtějí vyzkoušet, jak takový přírodní elixír, který si lidé uchovali po tisíce let, voní a chutná. Jak je na stránkách muzea uvedeno, už s otevřením lahvičky se zapáchajícím obsahem vznikají problémy. Zápach je velice intenzivní.

Samotné vědomí, z čeho nápoj je, už řadu návštěvníků muzea odradí od podrobnějšího zkoumání. Otrlí zvědavci, kteří se přeci jen odhodlají pověstný zapáchající nápoj vyzkoušet, pocítí neskutečnou tvrdost a štípání v krku. Nápoj zanechá v ústech strašlivou pachuť, která vydrží celý den.

Zdroj: disgustingfoodmuseum-com, telegraph.co.uk, deccanherald.com, reuters.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz