Ghí jako mírně dekadentní surovina, která vylepší i obyčejný pokrm, a ještě poslouží k masáži

Zdroj: Shutterstock

Ghí je přepuštěné máslo a je nepostradatelné v indické kuchyni. Je to také šikovná přísada, kterou můžete mít po ruce pro další použití. Ghí se vyrábí pomalým dušením másla, dokud se všechna jeho vlhkost neodpaří a jeho mléčná sušina nezačne hnědnout.

Po přecedění vznikne máslový tuk oříškové chuti a vůně, jehož specifickou vlastností je extrémně vysoký kouřový bod (i nad 250°C), a proto ho lze bez problémů použít na přípravu různých pokrmů.

Význam ghí a jeho použití

  • Ghí je většinou spojováno s indickým, pákistánským a bangladéšským jídlem, kde se používá ve všem, od vaření kari a ochucení rýže až po výrobu sladkých dobrot.
  • Ghí se používá také jako palivo do luceren v některých hinduistických chrámech a jako součást různých rituálů. Krávy jsou v hinduismu uctívány a mléčné výrobky obecně se těší velké úctě.
  • Tuky podobné ghí se také vyskytují při vaření na Blízkém východě a v severovýchodní Africe, zatímco francouzská kuchyně také používá typ přepuštěného másla v receptech, jako jsou konfitované pokrmy.

Proč tento tuk vyzkoušet

Jeho hustá žlutá pastovitá konzistence může být pro lidi, kteří na něj narazí v supermarketu, trochu zastrašující a není pochyb o tom, že je velmi odlišný od toho, co si někteří lidé mohou spojovat s kuchyňským olejem.

Ale i přesto je jeho použití velmi snadné. Velká lžíce ghí se na rozpálené pánvi rychle rozpustí a lze s ním zacházet úplně stejně jako s jakýmkoli jiným tukem.

Co tedy ghí přináší na talíř

Ghí má svou vlastní výraznou chuť. Rostlinné oleje (kromě olivového oleje) nemají tendenci mít příchuť, takže používáním ghí se do pokrmu dostane ještě zajímavá máslově-oříšková příchuť.

Použití pro vysoké teploty bez kouření a přepalování je bezpochyby velkou výhodou. Tam, kde se při teplotě nad 170 °C levnější tuky začnou přepalovat, kouřit, měnit příchuť jídla a vytvářet škodlivé látky, ghí zůstane stále v dobré kvalitě.

Smažená cibulka bude křupavá a voňavá, steaky získají specifickou chuť a křupavou kůrku.

Kuchaři, kteří ghí používají, jsou přesvědčeni, že zvýrazňuje chuť koření a dokáže lépe absorbovat chuť koření do sebe a následně ji předávat do pokrmů.

Trvanlivost bez nutnosti chlazení

Přestože máslo, ze kterého je ghí vyrobeno, musí být v chladu, jinak žlukne, ghí může být uskladněno při pokojové teplotě, stejně jako například kokosový olej. Vydrží tak i několik měsíců.

Ghí je tuk, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí laktózy

I přes svůj původ dobře vyrobené ghí neobsahuje laktózu a mléčné proteiny. Dopřát si ho tedy mohou i lidé, kteří mají potravinové alergie. Navíc je kvalitní ghí plné vitaminů A, E a K2. Je velmi dobře stravitelné.

Součást ajurvédské medicíny

Vzhledem k vzrůstající oblíbenosti ajurvédské medicíny se ghí pomalu v obchodech stěhuje z regálů s etnickou kuchyní do sortimentu běžných tuků. A tento tuk nemá uplatnění jen v kuchyni. Slouží také k vyluhování bylinek, funguje jako výborný hydratační prostředek a je také vynikající pro masáže celého těla. Dobře funguje k ošetření nosu v případě rýmy a podrážděné pokožky a chrání pokožku před silným mrazem.

Zdroj: abc.net.au, bonappetit.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz