Dieta 16:8 má řadu příznivců. Takto funguje přerušovaný půst v praxi

Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí není spokojených s tím, jak vypadají. Nelíbí se jim kila navíc, která nejenže nevypadají dobře, protože lidově nazývané špeky všude možně přetékají, ale zároveň mohou způsobit i nepříjemné zdravotní potíže.

Proto často hledáme pomoc v podobě nějaké diety. Je jich tolik, že si člověk kolikrát nemůže vybrat, kterou vyzkouší. Některé jsou od prvního pohledu holý nesmysl, u jiných už lze dosáhnout určitých výsledků. A právě jednou takovou dietou je i dieta známá jako 16:8. Už jste o ní slyšeli?

Dieta 16:8 aneb přerušovaný půst

Je známá nejen jako dieta 16:8, ale i jako přerušovaný půst. Věděli jste, že přerušovaný půst je tradicí v mnoha kulturách a náboženstvích již po tisíce let?

Zastánci této diety jsou přesvědčeni, že je to opravdu jednoduchý, pohodlný a především snadno udržitelný způsob, jak se zbavit přebytečných kilogramů.

Dieta 16:8, během které se na střídačku postíte a pak zase jíte, vám může pomoci nejen k lepší postavě, ale také může celkově prospět vašemu zdraví.

Jak to funguje?

„Praxe přerušovaného půstu 16:8 zahrnuje omezení příjmu potravin a nápojů obsahujících kalorie na 8 hodin denně,“ vysvětluje web healthline.com.

Během 8 hodin tak můžete jíst, zatímco následujících 16 hodin dáte jídlu stopku. Během šestnáctihodinové pauzy dodržujete pitný režim – pít můžete obyčejnou vodu nebo kterýkoli nekalorický nápoj, jako je třeba čaj.

Přerušovaný půst můžete držet například jen dva nebo tři dny v týdnu. Někteří se ale tímto způsobem stravují každý den.

Chcete to zkusit?

Láká vás vidina toho, že během osmi hodin můžete jíst v podstatě to, na co budete mít chuť? Líbilo by se vám zhubnout? Pak možná přemýšlíte, jak na to.

Nejlépe uděláte, když si oněch 16 hodin, během kterých nic nejíte, naplánujete na čas, který strávíte spánkem.

„Někteří odborníci radí ukončit konzumaci jídla v podvečer, protože po této době se metabolismus zpomaluje,“ píše server medicalnewstoday.com. Ne každému to ale právě takhle musí nutně vyhovovat. I tak byste se ale měli najíst nejpozději 2–3 hodiny před tím, než půjdete spát.

Proto je dobré vyzkoušet, jaký časový interval bude nejvíce vyhovovat vám. Někomu se líbí, když může jíst od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne. Jinému zase vyhovuje jíst od deseti do šesti. Další se stravuje od poledne do osmi večer. Najděte si svoji cestu.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz