Dávejte do toalety sůl. Japonci přišli na unikátní trik, jak zatočit se zápachem i špínou

zachodova_misa
Zdroj: Shutterstock

Právě od Japonců se můžeme naučit jeden dobrý zvyk, který určitě zlepší prostředí na toaletě. Japonci sice mají sůl podle starých rituálů k odhánění zla, a tak si špetku dávají ke vchodovým dveřím do domu, ale mají pro ni i jiné využití.

Pryč s nepříjemným zápachem

Japonci mají pro sůl i jiné praktické využití než jen k ochucování pokrmů. Přišli na to, jak levně a účinně bojovat se zápachem na toaletě. I přes různé vonné prostředky, které jsou dostupné pro provonění domácnosti, to není úplně ideální řešení pro toalety. Tyto vůně pouze zápach překrývají.

Právě sůl ovšem dokáže nepříjemný zápach eliminovat. To se může hodit hlavně v malých místnostech, kde není úplně snadné větrání.

Sůl se v tomto případě funguje jako levný a účinný čistící prostředek. Stačí vysypat sklenici soli do záchodové mísy a nechat ji přes noc působit. Sůl na sebe dokáže nelibý zápach navázat a ráno stačí toaletu spláchnout teplou vodou (ne horkou!). Zápach hned zmizí a navíc je toaletní mísa vydezinfikovaná.

Sůl jako první pomoc na ucpané odpady

Ucpané odpady mohou být nepříjemné a ne vždy je po ruce čistič. Jako jednoduchá pomoc je možné využít přirozených vlastností soli. Větší množství stačí nasypat přímo do odpadu a nechat působit několik hodin.

Propláchnutí teplou vodou potom špatný odtok uvolní. Pokud problémy přetrvávají, celý postup stačí opakovat a na závěr použít klasický zvon určený k pročištění odpadů.

Pasta k odstranění žlutých skvrn

Ať už jde o umyvadlo, bidet, vanu, či sprchový kout, stále je nejoblíbenější volbou bílá barva, která je symbolem čistoty, a navíc právě v bílé sanitární keramice je největší výběr. Výhodou bílého povrchu je univerzální použití do různých stylů bytového zařízení.

Nevýhodou může být náročnější údržba. I přes pravidelnou péči se mohou na bílém povrchu objevit nepěkné žluté skvrny. I v tomto případě může být sůl levným a účinným pomocníkem.

Stačí jednoduše vytvořit pastu z půl hrnku soli, lžíce jedlé sody a vody dle potřeby. Pro větší účinnost lze vodu nahradit octem.

Pasta se nanese na místa, kde jsou skvrny a nechá se několik hodin působit. Potom stačí houbičkou povrch třít a spláchnout vodou. Tento jednoduchý čistící prostředek, vyrobený ze surovin, které se nachází v každé domácnosti, lze použít i na čištění kuchyňských povrchů, dřezu a vodovodních baterií.

Sůl jako bělidlo

Sůl funguje i jako bělidlo a leštidlo keramiky a stačí povrch posypat solí a jemným kartáčkem drhnout plochu, která má být vybělená. Zároveň se plocha vydezinfikuje.

Zdroj: Archynewsy, Aazdraví

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz