Chcete žít déle? Rozvrhněte si všechna jídla do 12 hodin a snižte kalorie o 40 %, říkají odborníci

Zdroj: Shutterstock

Svatým grálem mnoha lidí je nesmrtelnost. K té se sice zatím nepřibližujeme, ale existují způsoby, jak si život co možná nejvíce prodloužit. Jedním z nich by mohl být i přerušovaný půst.

Je přerušovaný půst více než móda?

Ve studii zveřejněné v časopise Science se tým doktora Takahashiho zabýval vlivem stravy i doby krmení na více než 500 myší po dobu čtyř let.

Stravování v přesně vymezeném časovém okně, známé jako přerušovaný půst, se v posledních letech stalo jednou z nejžhavějších módních vln. Mezi vyznavače přerušovaného půstu patří například Jennifer Aniston a Nicole Kidman.

Dr. Joseph Takahashi, molekulární biolog z Lékařského institutu Howarda Hughese v Marylandu v USA, a hlavní autor studie, je o výsledcích studie natolik přesvědčen, že sám přijal dvanáctihodinovou dietu s omezeným příjmem potravy.

Kontrolované krmení

Vědci použili automatické krmítko, kterým kontrolovali, kolik a kdy mohou myši sníst. Někteří hlodavci mohli jíst tolik, kolik chtěli, zatímco jiným bylo omezeno množství denních kalorií na 30 až 40 % toho, co by snědli za normálních okolností.

Myši s omezeným přísunem kalorií jedly podle různých harmonogramů. To se provádělo v pěti různých skupinách myší s omezeným příjmem kalorií, které se lišily pouze denním režimem – nikoli množstvím zkonzumované potravy – a také v kontrolní skupině, ve které nebylo jídlo omezeno.

Myši byly každých několik týdnů váženy a byla sledována úroveň jejich aktivity. Jakmile myši začaly snižovat spotřebu potravy nebo úroveň aktivity, byly podrobněji sledovány, zda se u nich neprojevují známky onemocnění souvisejících s věkem.

Které myši žily nejdéle?

Výsledky získané na stovkách myší v průběhu čtyř let ukázaly, že samotná dieta se sníženým obsahem kalorií prodloužila život zvířat o 10 %.

Ale podávání stravy myším pouze v noci, kdy jsou myši nejaktivnější, prodloužilo život o 35 %. Tato kombinace – strava se sníženým obsahem kalorií a noční stravování – prodloužila průměrnou délku života zvířat o dalších devět měsíců.

Zdravější a delší život

Poté, co všechny myši uhynuly, provedli vědci pitvu, aby zhodnotili jejich celkový zdravotní stav a také odebrali vzorky tkání pro další analýzu.

Geny související se záněty v těle mají tendenci se stárnutím myší aktivovat, zatímco geny regulující metabolismus jsou méně aktivní, což způsobuje nebo přispívá k řadě poruch souvisejících s věkem.

Na základě analýzy tým doktora Takahashiho zjistil, že myši na noční kaloricky omezené stravě vykazovaly méně těchto změn souvisejících s věkem.

Myši jsou noční tvorové, takže jsou nejaktivnější v noci. Vědci uvedli, že při aplikaci na člověka by se tato zjištění obrátila.

Tato studie je nejnovějším důkazem významu cirkadiánních rytmů, přirozených tělesných hodin, pro zdraví. Dr. Rafael de Cabo, odborník na stárnutí lidí z Národního institutu pro stárnutí v Baltimoru, uvedl, že nová studie ukazuje, že je třeba, aby lidé zvažovali nejen to, kolik toho snědí, ale také kdy.

Zdroj: dailymail.co.uk, genengnews.com, Victoria Acosta-Rodríguez, Circadian alignment of early onset caloric restriction promotes longevity in male C57BL/6J mice, 2022
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz