Březová voda je po staletí ceněna pro své účinky. U nás je ale problém ji získat

Zdroj: Shutterstock

Už jste někdy slyšeli o březové vodě? Nejde o kdovíjakou novinku, o které bychom se dozvěděli teprve nedávno. Ve skutečnosti byla březová voda oblíbená po mnoho staletí a často opěvována pro své blahodárné účinky na lidské zdraví.

Jak její název napovídá, skutečně se jedná o vodu získávanou z břízy. Opravdu má březová voda pozitivní dopady na naše zdraví? A proč je u nás problém ji získat?

Co je březová voda?

Jednoduše řečeno jde o tekutinu, kterou získáte poté, co navrtáte břízu. Nutno ale dodat jednu věc – březovou vodu nelze sbírat z jakékoliv břízy, jak varuje iReceptář.

Proč tomu tak je? Pakliže vám bříza neroste přímo na zahradě, mohli byste se dostat do potíží. Získávání březové vody je totiž zakázáno majiteli stromů a správci lesů.

Bez jejich povolení není možné březovou vodu „těžit“. Toto jednání je považováno za porušení lesního zákona a rovněž za porušení zákona na ochranu přírody a krajiny.

Účinky na naše zdraví

O březové vodě se ví již po staletí, že má blahodárné účinky na zdraví. Jedním z důvodů popularity březové vody je to, že je bohatá na živiny podporující zdraví a zároveň obsahuje minimum cukru a kalorií, jak popisuje web healthdigest.com.

Obsahuje také další důležité vitamíny a minerály včetně vitamínu C, zinku, vápníku, fosforu a draslíku. Nutno také dodat, že je rovněž skvělým zdrojem polyfenolových antioxidantů, které chrání buňky před škodlivými volnými radikály.

Proč je březová voda tak výjimečná?

Bříza dokáže prostřednictvím svého kořenového systému přefiltrovat obyčejnou vodu a zbavit ji všech toxinů. Následně vodu obohatí o důležité živiny, látky a minerály. Také nezatěžuje trávicí soustavu.

Jak se získává?

Nejdříve je zapotřebí narušit kmen stromu. Do kmene se navrtá menší dírka, do které se vloží speciální odtokové brčko.

Tímto brčkem březová voda odkapává do připravené nádoby. Jakmile je „sběr“ březové vody ukončen, měl by být navrtaný otvor ucpaný březovou větvičkou a natřen propolisovou mastí.

Zdroj: iReceptar, Healthdigest.com, iReceptar, Researchgate.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz