Bobotie. Netradiční africký pokrm, v němž využijete mleté maso, ale i meruňkový džem

bobotie
Zdroj: Shutterstock

Bobotie nebo bobotjie je jihoafrický pokrm připravovaný v jedné pánvi nebo zapékací míse. Základem pokrmu je mleté maso. Pro tento pokrm je ideální použít mleté hovězí nebo jehněčí. V jednom pokrmu se spolu snoubí sladká, pikantní, kyselá i slaná chuť.

Existuje více než jedna teorie o tom, odkud pochází slovo bobotie. Někteří tvrdí, že název pochází z malajského slova boemboe, které se překládá jako kari koření. Jiní jsou toho názoru, že se jedná o přirovnání k indonéskému jídlu bobotok, které se skládá z masa s pudinkovou polevou.

Bobotok byl v 16. století byl podle Taste Atlas přivezen do Jižní Afriky Indonésany, kteří přepravovali z Jávy a Indonésie koření a otroky do země. Do pokrmu se používalo výrazné koření, jako je kmín, koriandr a hřebíček.

Bobotie bude kouskem Afriky na vašem stole

Dnes je bobotie tak populární, že je středobodem slavnostních jídel a je na jídelníčku ve většině jihoafrických restaurací, kde se tradičně podává se zeleninou, žlutou rýží (bílá rýže s kurkumou) nebo dušenou bílou rýží, která nasává bohaté šťávy vytékající z naporcovaného pokrmu.

Bobotie mohou ocenit všichni, kdo mají chuť připravit a ochutnat mleté maso netradičně. K přípravě není třeba velká zručnost a určitě zaujme použitím meruňkového džemu, který dodá jídlu typickou nasládlou chuť.

Bobotie. Netradiční africký pokrm, v němž využijete mleté maso, ale i meruňkový džem
Bobotie, zdroj: Shutterstock

Jídlo s příchutí kari se podává nejčastěji s rýží

Toto jídlo z jedné pánve je podobné řeckému pokrmu moussaka, ovšem bez brambor. Určitě nejoblíbenější přílohou je žlutá rýže, která je kromě kurkumy vylepšená i rozinkami. Ty udělají rýži příjemně nasládlou a vláčnou.

Samotný pokrm by se dal charakterizovat jako tradiční jídlo s příchutí kari, které je doplněné vrstvou na bázi vajec a mléka. Bobotie demonstruje splynutí kultur v jižní Africe s barevným a voňavým výsledkem.

Základní suroviny

Pokud byste se chtěli pokusit trochu experimentovat, budete podle Edu Africa potřebovat několik nezbytných surovin.

Připravte si 2 plátky tvrdšího bílého chleba, půl kila mletého jehněčího nebo hovězího, 1 velkou nakrájenou cibuli, 1 stroužek utřeného česneku, 1 větší vejce, 2 lžíce oleje na vaření, 2 lžíce citronové šťávy, 1/4 lžičky mletého hřebíčku, 3 lžičky kari prášku, hrst sušených meruněk nebo 2 lžíce meruňkového džemu,1 lžičku kurkumy, 6 bobkových listů, sůl podle chuti.

Na vrchní vrstvu je třeba šálek mléka a tři velká vejce.

Pracovní postup

Předehřejte si troubu na 180 °C. Pak si ve vodě rozmočte plátky chleba.

Na oleji osmažte cibulku, dokud nezmění barvu. Přidejte hřebíček, česnek, sůl, kari, 2 bobkové listy a kurkumu. Vše nechte na plotně ještě pět minut. Kdyby byla cibule už moc udělaná, přidejte 2 lžíce vody.

V samostatné misce smíchejte mleté maso s cibulovou směsí, vejcem, citronovou šťávou, nakrájenými meruňkami nebo s meruňkovým džemem. Vymačkejte vodu z chleba, přidejte k masu a vytvořte homogenní směs.

Ochucenou směs hezky natlačte do mísy nebo pánve vhodné do trouby a pečte asi ¾ hodiny. Na závěr rozšlehejte vejce s mlékem a masovou směs zalijte a přidejte nahoru zbylé bobkové listy. Znovu pečte, dokud se na povrchu nevytvoří krásně hnědá vrstva.

Zdroj: Taste Atlas, Edu Africa, 196 flavors

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz