Bitva o víno je už tradiční součástí festivalu vína ve španělském regionu Viña Olabarri. Cíl bitvy je snadný

Zdroj: Profimedia

Tradiční oslavy vína v této oblasti se těší velké oblibě nejen u lidí spjatých s tímto krajem, ale staly se už vyhledávanou turistickou atrakcí a místem, kam se návštěvníci pravidelně a rádi vrací. Znalci vína i nováčci se chtějí zapojit do oslav a poznat blíže a „na vlastní kůži“ místní tradice.

Zdejší vinařská oblast se jmenuje La Rioja a vinařství se podle městečka, kde se nachází, říká Haro. Právě toto vinařství je pověstné sladkým červeným vínem s ovocnou vůní. Vínu vzdávají lidé hold 29. června na církevní svátek svatého Petra a nejzábavnější částí velkolepých oslav je vzájemné polévání se vínem. A nejedná se pouze o symbolické gesto, ale o opravdový křest vínem, na kterém se nešetří.

Na návštěvě v kraji vína

Historie této veselé události, která baví španělské příznivce vína, sahá až do 13. století, kdy se města Haro a Miranda del Ebio neustále přela o hranice pozemků. Ty byly nakonec vyznačeny fialovými praporky. A právě barvení látek stojí za vznikem toho, že se lidé v tento den svátečně ustrojí, „vyzbrojí“, vybaví červeným vínem a jdou do pověstné bitvy.

Zápas spočívá v polévání a postříkání všech lidí kolem a je to vítané zpestření slavnostního dne, ke kterému patří také seriózní tradice, jako je například mše. Jde o svátek, který je spjatý i s pojídáním místních gastronomických specialit, popíjením vína a zpěvem.

Celá bitva je dokonale organizovaná a jenom za tento jediný den se spotřebují tisíce litrů vína. Boj obvykle trvá několik hodin až do oběda, kdy všichni odchází na náměstí Piazza de Paz, kde už čeká kapela a taneční parket. Vzduchem se line vůně pečených vepřových žebírek a jehněčího.

Nováčci by se měli mít na pozoru

Každý nováček, který se chystá do bitvy poprvé, by měl vědět, že před bitvou a velkou zábavou ho čeká šestikilometrová pouť, která je každoročně součástí oslav. Pouť je zakončena mší a návratem do města. Všichni zúčastnění, kteří se hodlají zapojit do bitvy, se oblékají do bílého oblečení a doporučuje se vyzdobit se červeným šátkem.

Vzhledem k obrovskému počtu účastníků bylo nutné myslet na bezpečnost, a proto se nesmí víno nosit ve skleněných lahvích. Vhodné jsou kbelíky, kotlíky, vodní pistole, plastové lahve, zahradní postřikovače, dokonce i gumové boty schopné zadržet dávku vína.

Hlavním úkolem je ušpinit co nejvíce lidí. Prioritním cílem se stává člověk, který ještě není potřísněný vínem a povinností všech v jeho okolí je důkladně ho pokropit.

Nutno podotknout, že místní to berou opravdu poctivě a neunikne jim nikdo. Zelenáčům se doporučují brýle, protože červené víno může způsobit v očích hodně nepříjemností.

Je také nutné počítat s tím, že kůže nasáklá vínem si uchová tuto vůni několik dní. To ovšem nikomu příliš nevadí, protože takovou oslavu mají jen jednou do roka a své víno milují.
La Rioja je podle místních nejlepší vinařskou oblastí Španělska a Haro je městem, které obklopuje 40 % vinic celého regionu.

Zdroj: bodegasolabarri.com, across-spain.es
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz